Обережно, грип!

Актуальними на сьогоднішній день та період року є захворювання на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року.

Грип має симптоми, схожі з іншими ГРВІ, але є набагато небезпечнішим. Тому  перші симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Грип небезпечний своїми ускладненнями, особливо для дітей, осіб похилого віку та хронічно хворих. Найбільш часті ускладнення – легеневі. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу. Нерідкими ускладненнями є синусити, отити, ангіни, менінгіти тощо.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

На що необхідно звернути увагу:

• Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб, найчастіше – 1–2 доби.
  • Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, гіперемія шкіри, порушується сон.
  • Вже в перші години температура тіла сягає 39–40°С, утримується на такому рівні 2–3 доби і в подальшому знижується. Проте, якщо в подальшому розвивається друга хвиля гарячки, або ж вона триває довше 5–7 діб, це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.
  • Вже на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль за грудиною. На 3–5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.
    Привертає увагу вигляд обличчя хворого: одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою — її життя.

Викликайте “швидку” чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:

• сильна блідість або посиніння обличчя;
  • затруднення дихання;
  • висока температура тіла, що довго не знижується;
  • багаторазове блювання та випорожнення;
  • порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість;
  • болі у грудній клітці;
  • домішки крові у мокроті;
  • падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Прості речі рятують життя:

Вірус грипу небезпечний, але можна уникнути зараження ним навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.

• Уникати скупчень людей
  • Користуватися одноразовими масками при необхідності
  • Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання
  • Повноцінно харчуватися (їжа хворого повинна містити велику кількість рідини та вітамінів),
  • Висипатися, уникати перевтоми
  • Мати чисті руки
  • Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками

Якщо з’явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:

• Залишатися вдома при перших ознаках хвороби
  • Обов’язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.
  • Ізолювати хвору людину
  • Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Вакцинація: найефективніший засіб захисту

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.

Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Варто пам’ятати, що розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. При цьому тривалість імунітету коливається від 6 до 12 місяців.

Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.

Не втрачайте можливості захистити себе і своїх дітей від грипу. Вчасно зроблена вакцинація гарантує безпеку і ефективність!

Олевське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області