МОЗ впроваджує альтернативні методи для ранньої діагностики туберкульозу

ВООЗ повідомляє, що близько 20% випадків туберкульозу в Україні залишаються недовиявленими. Тому сьогодні важливо поряд з флюрографією, яка дозволяє виявити розвинуту форму хвороби, впроваджувати інші методи діагностики, які довели свою ефективність у світі і дозволяють виявити туберкульоз на ранніх стадіях.

Для подолання туберкульозу в Україні необхідно сконцентрувати зусилля не лише на лікуванні, а й на ранній діагностиці. Це допоможе почати лікування туберкульозу ще до того, як хвороба почала проявлятися.

Найкращим методом скринінгу на туберкульоз у світі визнано цільове обстеження. У кожного сімейного лікаря є скринінг-анкета, за якою він визначатиме, чи пацієнт знаходиться в групі ризику (якщо людина контактувала з хворими на туберкульоз, з ослабленою імунної системою, ВІЛ-інфікована,тощо). Якщо так – направлятиме його на додаткове обстеження.

Аналіз мокротиння – сучасний метод діагностики, який дозволяє визначити збудника хвороби в організмі за дві години та за потреби одразу розпочати лікування. За допомогою молекулярно-генетичних методів можна виявити присутність мікобактерій туберкульозу в харкотинні, крові, спинно-мозковій рідині, ексудаті або сечі, через 2-4 години можна отримати результат про наявність або відсутність туберкульозної палички, а за її наявності встановити, чи чутлива вона до препаратів першого ряду (наявність резистентності).

Також за рекомендаціями ВООЗ, доцільним є використання рентгенофлюорографічного методу обстеження у групах високого ризику захворювання на туберкульоз, які визначені для кожної країни з урахуванням особливостей.

Флюорографія як метод діагностики не скасовується: вона, як і раніше, буде використовуватись для діагностики туберкульозу. Водночас, цей метод не може залишатись єдиним чи головним для діагностики туберкульозу. Наукові дані свідчать про те, що масове флюорографічне обстеження серед загального населення для виявлення туберкульозу не показує ефективності.  Тому поряд з флюорографією маємо використовувати інші методи діагностики, щоби виявляти туберкульоз якомога раніше, а не мати справу із його розвиненою формою, надавати пацієнтам можливість отримати доцільне лікування.

СКРИНІНГОВА АНКЕТА ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ОБСТЕЖЕННЯ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ

Скринінг-анкетування – швидкий та надійний інструмент для самовизначення ступеню ризику для вашого здоров’я, зокрема щодо туберкульозу. Ви можете заповнити анкету. За результатами опитування Ви зрозумієте, чи є потреба негайно звернутись до вашого сімейного лікаря.

№ п/п Запитання Так Ні
1. Чи є у Вас кашель або покашлювання більше 2-х тижнів?    
2. Чи помітили Ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість?    
3. Чи є у Вас підвищена пітливість, особливо вночі?    
4. Чи зменшилась вага Вашого тіла з невизначених причин?    
5. Чи є у Вас протягом останнього часу підвищення температури тіла, має значення навіть незначне підвищення – до 37–37,2°С?    
6. Чи є у Вас задишка при незначному фізичному навантаженні?    
7. Чи турбує Вас іноді біль в грудній  клітці?    
8. Чи мали Ви контакт із хворим на туберкульоз протягом останніх 6-ти місяців?    
9. Чи маєте Ви хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту, діабет або інше захворювання, що призводить до зниження імунітету?    
10. Чи мали Ви протягом останніх 3-х місяців серйозний стрес (смерть близької людини, розлучення, втрата роботи тощо)    
11 Чи приймаєте будь-які препарати, що можуть знижувати ваш імунітет (такі як преднізолон, хіміотерапія проти ракових захворювань тощо).    

Відповідь «так» на більше, ніж три запитання, та відповідь «так» на хоча б одне з перших 8-ми запитань не означає, що Ви маєте туберкульоз, але означає, що Вам необхідно обстежитись на туберкульоз негайно, тому що немає жодної поважної причини ризикувати здоров’ям та життям.

 

Залишити коментар

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Перейти до вмісту