Староста села: хто це такий і які його завдання

В Україні триває децентралізація. Цей процес уже незворотній, сотні населених пунктів об’єднуються в громади, обираючи для себе спільних голову і місцеву раду.

У процесі об’єднання територіальних громад кожне село (селище) отримало можливість обрати собі старосту. Це абсолютно нова посадова особа в місцевому самоврядуванні України.

Староста наділений низкою повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (стаття 54-1). Староста також може бути уповноважений радою ОТГ чи її виконавчим комітетом на здійснення інших повноважень, які передбачені іншими законами. Наприклад, на складання протоколів про адміністративні правопорушення, надання безоплатної первинної правової допомоги тощо.

Які основні повноваження старости?

Староста:

• представляє інтереси жителіввідповідного села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради;
  • бере участь у пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради та засіданнях її постійних комісій;
  • має право на гарантований виступ на пленарних засіданняхсільської, селищної, міської ради, засіданнях її постійних комісій з питань, що стосуються інтересів жителів відповідного села, селища;
  • сприяє жителям відповідного села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;
  • бере участь в організації виконання рішень сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень сільського, селищного, міського голови на території відповідного старостинського округу та у здійсненні контролю за їх виконанням;
  • бере участь у підготовці проектів рішеньсільської, селищної, міської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу;
  • бере участь у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної власності, розташованих на території відповідного старостинського округу;
  • бере участь у здійсненні контролю за станом благоустрою відповідного села, селища та інформує сільського, селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради про його результати;
  • сприяє утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному селі, селищі;

Діяльність старости села (селища, міста) фінансується за рахунок бюджету сільської (селищної, міської) ради об’єднаної територіальної громади.

Староста, як посадова особа органу місцевого самоврядування, може вчиняти нотаріальні дії, передбачені частиною першою статті 37 Закону України «Про нотаріат»; староста, як член виконавчого комітету ради об’єднаної територіальної громади, проводить державну реєстрацію актів цивільного стану визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Варто також зазначити, що староста є виборною посадовою особою. Мешканці округу обирають його на п’ять років (попередній закон передбачав, що він обирається на термін дії повноважень ради об’єднаної громади).

Не менше одного разу на рік староста повинен звітувати про свою роботу перед жителями свого округу. Цю новацію теж прописує законопроект №4742. Звіт повинен відбуватися на відкритій зустрічі з громадянами. За народною ініціативою староста також може бути відкликаний із своєї посади.