#85річчяЖитомирщини: коли в області з’явилися перші міста, які відомі особистості тут народилися – читайте в історичному екскурсі

У V-VII ст. нової ери територія Житомирської області була заселена східнослов’янськими племенами: північ – древлянами, центральна частина і південь – полянами, які займались землеробством і скотарством. Древляни займались також мисливством, бджільництвом, виробництвом ювелірних прикрас, торгівлею. У ІХ ст. з’являються міста, що стають центрами ремесел і торгівлі: Вручий (Овруч), Іскорость (Коростень).

У XI – на поч. ХІІ ст. сучасна територія Житомирської області входила до складу Київської Русі. Волинь і Полісся, за відомим істориком І. Крип’якевичем, належали до слов’янської прабатьківщини, були колискою українського народу.

У 2-й пол. ХІІ ст., внаслідок розпаду Київської Русі, територія краю увійшла до Київського князівства. У 1-й пол. ХІІІ ст. разом з іншими слов’янськими землями, Житомирщина потрапила під владу ординських завойовників. У 1350-1360 рр. Східною Волинню заволоділа Литва.

У XIV-XVI ст. більша частина території сучасної Житомирщини входила до складу Київського воєводства Великого князівства Литовського, утвореного у 1471 р. замість Київського князівства. Після Люблінської унії (1569) Литва об’єдналася з Польщею у єдину державу – Річ Посполиту. З цього часу волинські землі були загарбані польськими магнатами.

За результатом трьох поділів Польщі (1772, 1793, 1795) Волинь разом з Київщиною і Поділлям увійшли до складу Російської імперії. Територія краю увійшла до складу Волинської і частково до Київської губерній, утворених царським указом 1797 р. Центром Волинської губернії від 1804 р. став Житомир.

На Житомирщині народилися:

Леся Українка (Лариса Косач-Квітка) (Новоград-Волинський, 1871-1913) – видатна українська поетеса;

Іван Огієнко (Іларіон) (Брусилів, 1882-1972) – український вчений, політичний і церковний діяч;

Іван Фещенко-Чопівський (Чуднів, 1884-1952) – вчений, громадський і політичний діяч, міністр Центральної Ради та Директорії;

Борис Лятошинський (Житомир, 1895-1968) – український композитор, вважається одним з основоположників модерного напрямку в українській музиці;

Микола Сціборський (Житомир, 1898-1941) – діяч УНР 1917-20, підполковник, діяч ОУН, публіцист, теоретик українського націоналізму;

Сергій Корольов (Житомир, 1906-1966) – видатний вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор. Один із засновників практичної космонавтики. Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос та вихід людини в космос;

Натан Перельман (Житомир, 1906-2002) – видатний піаніст;

Олег Ольжич (Кандиба) (Житомир, 1907-1944) – український поет і політичний діяч, син Олександра Олеся;

Святослав Ріхтер (Житомир, 1915-1997) – видатний піаніст;

Всеволод Нестайко (Бердичів, 1930-2014) – український письменник, класик дитячої літератури, автор улюбленої дитячої книжки «Тореадори з Васюківки» та багатьох інших;

Володимир Короленко (Житомир, 1853-1921) – письменник українського походження;

Джозеф Конрад (Юзеф Теодор Конрад Коженьовський) (Бердичів, 1857-1924) – англійський письменник польського походження, класик англійської літератури.