З 1 січня 2018 року в Україні вступили в силу кілька важливих норм та законів, які суттєво впливають на життя українців. Також зросли ціни на окремі послуги, змінилися правила дорожнього руху тощо.
Основні новації в Україні від 1 січня 2018 року:
- Збільшилась мінімальна заробітна плата. В порівнянні з минулим роком, «мінімалка» зросла на 523 гривні. Наразі вона становитиме 3723 гривні. У погодинному розмірі мінімальна зарплатня нині становить 22,41 грн.
- Збільшився прожитковий мінімум. Прожитковий мінімум в Україні зафіксовано на рівні 1700 гривень. Цього року прогнозується ще два збільшення прожиткового мінімуму. Від 1 липня – 1777 гривень, від 1 грудня – 1853 гривень.
- Децентралізація доріг. 120 тис. кілометрів автошляхів переходять у відання обласних органів влади. На балансі «Укравтодору» залишаться лише 50 тис. км дороги державного значення. Так само децентралізується і фінансування. Віднині створюється єдиний Державний дорожній фонд, куди щороку з бюджету відраховуватимуть фіксовані суми грошей. Дорожній фонд буде розподіляти кошти між обласними бюджетами і «Укравтодором». За «Укравтодором» також залишається зобов’язання із погашення боргів, сума яких становить 6 млрд. на поточний рік.
- Обмеження швидкості руху в населених пунктах до 50 км/год. Від 1 січня максимальна дозволена швидкість руху населеним пунктом становить 50 км/год. Перевищення встановлених обмежень більш як на 10 км/год. тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 50 кілометрів на годину — тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такий же штраф або позбавлення права керування транспортними засобами на строк шість місяців чекає на порушників, які залишають місце дорожньо-транспортної пригоди.
- Нова система призначення пенсій. Суттєво збільшується мінімальний необхідний страховий стаж для отримання пенсії за віком – з 15 до 25 років. Щороку мінімальний стаж буде збільшуватися на 1 рік. До 2028 року він має сягнути 35 років. Вік виходу на пенсію – 60 років.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу, призначення пенсії за віком буде з 63 років, за наявності не менше 15 років страхового стажу (щороку ця цифра збільшуватиметься на 1 рік до 2028 р.). Починаючи з 2019 року, особи зможуть піти на пенсію за віком з 65 років, за умови не менше 15 років страхового стажу.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу.
- Стартувала медична реформа, яка дає можливість самим обрати сімейного лікаря та педіатра для дитини. Більш детально про нововведення читайте за посиланням: http://olevsk-gromada.gov.ua/2017/11/28/interv-yu-z-simeynimi-likaryami-tsentru-pervinnoyi-mediko-sanitarnoyi-dopomogi/
- Підвищення зарплат вчителів. В 2018-му році слід очікувати підвищення мінімальної зарплати працівникам найнижчої кваліфікаційної категорії до рівня чотирьох прожиткових мінімумів, тобто до 6 800 грн. Починає діяти й нова система надбавок. Для кожної наступної кваліфікаційної категорії виплати збільшуються на 10%.
- Підвищення цін на цигарки. В Україні зросли акцизи на цигарки. Прогнозується зростання їх вартості впродовж найближчих 7 років. Наразі цигарки коштуватимуть на 2-7 гривень дорожче, в залежності від марки та виробника.
- Підвищення тарифів Укрпошти. Від 1 січня 2018 року «Укрпошта» підвищила вартість своїх послуг у середньому на 16%. Зокрема, пересилання поштових відправлень у межах України зросли на 12,3%, за кордон – на 43,2%.
- Україна знизить ввізні мита на авто з ЄС. Від 1 січня 2018 року Україна повинна знизити ввізне мито на автомобілі, вироблені у країнах Європейського союзу. Мито поступово знижуватимуть протягом найближчих десяти років. Водночас автодилери кажуть, що суттєво впливу на ціни це не спричинить. Поетапне зниження мит на ввезені автомобілі передбачене Угодою про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС і стосується як нових автомобілів, так і старих.
- Розширився перелік професій, що дають право піти на пенсію за віком на пільгових умовах. Тепер на пільгову пенсію можуть розраховувати працівники, які зайняті повний робочий день:
- ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва та капітальним ремонтом свердловин;
- на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше;
- паянням виробів припоями, що містять свинець або шкідливі речовини першого/другого класу небезпеки чи канцерогени;
- на видобуванні та збагаченні уранової руди 50 і більше відсотків робочого часу;
- на складах і базах зберігання і постачання пестицидів та хімічної продукції, безпосередньо зайняті навантаженням, розвантаженням і складуванням пестицидів.
- Зменшили соцнорму на електроенергію. З 1 січня соціальні норми становлять: 70 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт·г на місяць.
- Сортування сміття. Починаючи від 1 січня 2018-го, сортувати сміття потрібно буде за видами матеріалів: органіка, метал, скло, пластик та папір. Це передбачене нормами чинного закону України «Про відходи». Але постанов з переліком та послідовністю операцій з непотребом досі не створено.
- Фіксація біометричних даних іноземців. У пунктах пропуску під час прикордонного контролю фіксуватимуть біометричні дані (у тому числі відтиски пальців). Отриману інформацію передаватимуть до Національної системи верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства. Ця система дозволяє контролювати терміни перебування іноземців на території України, а також вона підключена до баз даних Інтерполу.
- Японія спростила візовий режим для українців. З початку 2018 року було розширено коло заявників, які мають право на багаторазові візи для короткотермінового перебування з діловою метою, культурних і наукових діячів. Також термін дії віз збільшено з 3 до 5 років максимум.