Якою буде мережа закладів освіти та медицини в Олевській громаді? Наразі це питання обговорюється на засіданнях та нарадах за участі директорів шкіл та керівників медичних закладів. Перед керівництвом громади стоїть непросте завдання – сформувати спроможну мережу закладів освіти та медицини.
Давайте подивимось, якою є зараз мережа закладів освіти та медицини в нашій громаді.
В Олевській ТГ є КНП «Центр первинної медичної допомоги», до структури якого входить 37 ФАП та ФП, 6 амбулаторій. Послуги «вторинної медицини» надає КНП «Олевська центральна лікарня».
Щодо освіти: 29 дитячих садочків, 36 шкіл, спортивна школа, ЦДЮТ, МНВК. Разом 113 закладів, які утримуються з міського бюджету: енергоносії, заробітна плата техперсоналу, матеріально-технічна база. А є ще заклади культури, бібліотеки, їх теж не мало та багато іншого.
А тепер по-кожній галузі окремо. У 2018 році затверджено наказ МОЗ та Мінрегіонрозвитку “Про затвердження Порядку формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги” № 178/24 від 06 лютого 2018 року, згідно якого потрібно було привести у відповідність і мережу в Олевській ТГ. Але цього не зробили. Вся суть в тому, що НЗСУ не виділяє кошти на утримання ФАПів і ФП, так як це не передбачено Програмою медичних гарантій, а лише на медичні послуги, які дають сімейні лікарі та педіатри за принципом «кошти йдуть за пацієнтом». Так, загальну суму доводиться ділити між всім медичним персоналом і в місті, і в селах. Велика частина витрат (електроенергія, тверде паливо, техперсонал), не враховуючи ремонти, сплачується з міського бюджету.
А тепер трохи інформації про діяльність освітніх закладів. Закон України «Про освіту» прийнятий у 2017 році, саме в ньому прописані зміни, які чекають на освітні заклади, в тому числі, з вересня 2022 року, в тому числі зміниться їх структура та назва на початкова школа, гімназія, ліцей. Щодо фінансування. Освітня субвенція передбачає кошти лише на оплату праці педагогічних працівників, все інше, як і раніше, мають забезпечити громади. На 1 учня в малокомплектній школі йде втричі більше коштів, ніж в повнокомплектній. Так, видатки на одного учня в Олевській ТГ складають в середньому 35 тис грн. Для прикладу, у Дружбівському НВК – 89,6 тис грн, у Новоозерянському НВК – 72,4 тис грн, Перганській ЗОШ – 75,6 тис грн, Журжевицькій ЗОШ – 73,5 грн, Жубровицькій ЗОШ – 34,3 тис грн, Кишинській ЗОШ – 35,8 тис грн, натомість, найменше в Олевській гімназії – 26,6 тис грн. Неабияк на освіту впливає народжуваність, яка суттєво падає. Зрозуміло, що школа без учнів існувати не може. Цього року, через відсутність учнів закрилась Болярська школа.
Стан сільських ФП і шкіл сьогодні – це наслідки недостатнього фінансування. Залишити все як було – не можливо, держава ставить свої вимоги у вигляді «законів» та й час не стоїть на місці. Всім треба зрозуміти, лише сформувавши мережу закладів, яку громада може гідно забезпечити всім необхідним, можна отримувати якісні освітні та медичні послуги.