Багато популярних препаратів, які українці звикли купувати в аптеці без рецепта і часто без жодної консультації з лікарем, з 1 квітня 2023 року можна буде купити лише за електронним або паперовим рецептом. У МОЗ розповіли, на які ліки потрібен рецепт.
Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, ви зможете, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта.
Цей перелік може включати зокрема:
- антибіотики;
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
- препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
- деякі антигельмінтні препарати;
- деякі антигістамінні засоби;
- кроворозріджуючі препарати;
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїдні лікарські засоби;
- деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
Чи належить засіб до рецептурних, можна подивитись в інструкції до нього — про це вказано наприкінці в розділі “Категорія відпуску”. Знайти інструкцію потрібного препарату ви можете також, скориставшись сервісами онлайн-аптек. Або ж можна скористатись сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.
Знеболювальні та жарознижувальні
Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену і далі продаватимуть без рецепта. Анальгін також можна буде придбати без рецепта, але тільки упаковку на 10 таблеток. Упаковка на 100 таблеток — лише за рецептом, так само як і Анальгін в ампулах. Те саме з Ношпою і Спазмалгоном — таблетки без рецепта, ампули — за рецептом. Взагалі ампульна продукція уся має йти за рецептом. Без рецепта від лікаря тепер не можна буде придбати популярний знеболювальний і протизапальний засіб Німесил та його аналоги.
Ліки проти кашлю
Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю і далі будуть у вільному доступі, зокрема Мукалтин, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо. За рецептом — усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Взагалі більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, у тому числі й популярний Беродуал.
Гормональні препарати
Усі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, у тому числі гормональні контрацептиви. Навіть екстрений протизаплідний засіб Постинор, який найефективнішій у першу добу після незахищеного статевого акту, не можна буде придбати без рецепта. Люди, які мають захворювання щитовидної залози і постійно приймають Тироксин (L-тироксин чи Еутирокс), теж щоразу змушені будуть поновлювати електронний рецепт. Щоправда, в разі, якщо пацієнт приймає певні ліки постійно, то лікар може виписувати електронний рецепт дистанційно. Рецепт буде потрібен навіть не деякі мазі та креми, що містять гормони, зокрема на Момедерм. Натомість Феністил усе ще буде у вільному доступі.
Антигістамінні (протиалергічні)
Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: Діазолін, Лоратадин, Супрастин тощо. Однак Супрастин в ампулах — лише за рецептом. Дексаметазон, який алергіки часто мають у запасі для екстрених випадків, також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.
Ліки проти гіпертонії та серцево-судинних захворювань
У цій категорії залишився мінімальний перелік лікарських засобів, які ще можна придбати без рецепта. Усі популярні засоби для зниження тиску, як-от Каптоприл, Каптопрес, Бісопролол — виключно за рецептом. Навіть сечогінні препарати Фуросемід та Діакарб, які також використовують гіпертоніки, лише за рецептом. Краплі Корвалол та Валокордин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл уже треба рецепт. Зрештою, як і на звичайний Етиловий спирт. Це теж виявляється рецептурний препарат. Без рецепта можна придбати лише маленький флакончик спирту, втім, такий об’єм тяжко знайти в наявності в аптеках, на 100 г уже треба рецепт. Люди, які мають проблеми з серцем, часто щоденно вживають засоби для розрідження крові. Але тепер їх теж можна буде кувати лише малими упаковками. Магнікор чи Кардіомагніл на 100 таблеток — лише за рецептом.
Саме тому важливо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, та у разі якщо вони рецептурні – подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікуючого лікаря у квітні для того, щоби надалі зручно та безперешкодно придбати ліки в аптеці.
У регіонах, де ведуться бойові дії, рецептурні препарати за потреби можна буде придбати без е-рецепта і навіть рецепта взагалі, окрім наркотичних (рецептурних) препаратів.
Бережіть себе та своє здоров’я!