Тричі на тиждень мобільні медичні команди відвідують села у трьох громадах Житомирської області. Це Народицька, Олевська та Словечанська ТГ. Задля відновлення доступу до медичних послуг для місцевих жителів виїжджають мобільні медичні команди у складі сімейного лікаря, медичної сестри, психолога та фахівця із соціальної роботи. Це доступні безоплатні послуги для людей з первинної медичної допомоги, а також психологічні та соціальні консультації.
«Щовівторка наша мобільна медична команди здійснює виїзди до сіл Народицької громади. За один візит приймаємо понад 20 людей. Здійснюємо первинний огляд, консультуємо з питань здоров’я за скаргами та запитами людей. На місці проводимо скринінги. Наприклад, на цукровий діабет. І саме підвищення рівня глюкози в крові найчастіше виявляємо вперше. Тобто до цього люди не знали, що мають такі ризики», – розповідає сімейна лікарка Олена Мисюк.
У разі виявлення позитивного скринінгу пацієнта перенаправляють на консультації до вузьких спеціалістів та додаткові обстеження. Найчастіше, із практики трьох місяців роботи ММК у громадах на Житомирщині, люди потребують консультацій та супроводу ендокринолога та кардіолога.
Мобільні медичні команди (ММК) під час виїздів здійснюють чотири види медичних скринінгів (обстежень) на:
- цукровий діабет;
- серцево-судинні захворювання;
- хронічне обструктивне захворювання;
- втрату слуху.
Окрім того, ММК на місці проводять додаткову діагностику: електрокардіографію, отоскопію, офтальмоскопію, вимірювання гостроти зору. За потреби можуть провести УЗД-діагностику, також здійснюють аналізи на холестерин, тропінін, ВІЛ, вірусні гепатити В і С, визначають рівень кисню в крові.
Кожного разу під час виїздів ММК отримують вдячність від місцевих жителів. Адже вони не мають можливостей, аби самостійно дістатися до лікаря. Проте потребують не лише послуг первинної ланки медицини, але й консультацій вузьких спеціалістів. На цьому наголошувала Надія Євгеніївна із села Чабан Словечанської громади.
У період із січня по березень ММК здійснили вже 34 виїзди, у квітні – ще 14. За цей час послугами охопили вже більше 1150 місцевих жителів Олевської, Народицької та Словечанської громад. Виїзди у ці громади області триватимуть до вересня включно і мають максимально охопити усі села.
Мобільні медичні команди працюють в межах проєкту «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» за підтримки USAID (агентства США з міжнародного розвитку) спільно з PACT. Проєкт на Житомирщині впроваджує ГО «НУО «Ін Тач Юкрейн Фундейшн».