Вірусні гепатити є однією із найбільш актуальних медичних та соціальних проблем. Серед інфекційних хвороб людини вірусні гепатити посідають третю сходинку, поступаючись лише гострим респіраторним вірусним інфекціям та інфекціям шлунково-кишкового тракту.
ГЕПАТИТ А – це інфекційне вірусне захворювання з переважаючим ураженням печінки. Єдиним джерелом вірусу в природі є людина. Вірус що виділяється хворими людьми з випорожненнями є надзвичайно стійким до дії фізико-хімічних чинників та тривалий час може зберігатися в навколишньому середовищі.
Джерелом інфекції є хвора людина, насамперед з безсимптомними (безжовтяничними) формами захворювання, яка не викликає підозри у оточуючих здорових неімунних людей (не щеплених або тих, що не хворіли на гепатит А). Саме цей прошарок населення і є групою ризику сприйнятливою до захворювання. Інкубаційний період (час з моменту зараження до появи ознак хвороби) триває 7-45 днів.
Найчастіше хворіють діти (5-14 років) і молоді люди (15-29 років).
Серед ознак захворювання спостерігається підвищення температури тіла, нудота, дисфункції кишечника, втрата апетиту, серед характерних ознак – збільшення печінки, жовтяниця, потемніння сечі, посвітління калу.
У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ ТАКИХ ОЗНАК НЕОБХІДНО НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ!
ЩОБ УНИКНУТИ ЗАХВОРЮВАННЯ РЕКОМЕНДУЄМО:
Дотримуватися правил особистої гігієни: ретельно мити руки після відвідування туалету, перед приготуванням та споживанням їжі.
- Вживати якісну питну воду, що подається водопровідними джерелами централізованого та нецентралізованого водопостачання, котрі контролюються комунальною службою.
- Воду з нецентралізованих джерел (колодязів, свердловин тощо) перед вживанням кип’ятити.
- Не використовувати воду із сумнівних джерел.
- Не вживати продукти, придбані на стихійних ринках.
- Ретельно мити перед вживанням овочі та фрукти.
- Дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування їжі.
Важливу роль у попередженні виникнення та розповсюдженості гепатиту А відіграє громадська свідомість та дотримання правил особистої гігієни.
Усі вищевказані заходи різко обмежують поширення захворювань на вірусний гепатит А. Але, найбільш реальним засобом профілактики є вакцинація сприйнятливого прошарку населення, в першу чергу осіб з груп ризику: контактних у вогнищах інфекції, дітей, вихователів, вчителів та працівників харчоблоків дитячих навчальних закладів.
Олевське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області