Про зміни в пенсійному забезпеченні постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії

З 1 липня набрав чинності Закон України від 29.06.2021 № 1584-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині визначення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності та розмірів мінімальних пенсійних виплат.

Відповідно до закону, з 1 липня 2021 року підвищено мінімальний розмір пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.

І категорія
І група особи з числа потерпілих з 2 781 грн до 6 000 грн
особи з числа ліквідаторів з 3 337,20 грн до 6 000 грн
ІІ група особи з числа потерпілих з 2 317,50 грн до 4 800 грн
особи з числа ліквідаторів з 2 966,40 грн до 4 800 грн
ІІІ група особи з числа потерпілих з 2 039,40 грн до 3 700 грн
особи з числа ліквідаторів з 2 688,30 грн до 3 700 грн
Діти з інвалідністю з 1 854 грн до 3 700 грн

Також з 1 липня 2021 року встановлено мінімальні розміри пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії. Розраховані у залежності від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з  якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік, розміри мінімальних пенсійних виплат становлять:

• для І групи – 10 340,35 грн;
  • для ІІ групи – 8 272,28 грн;
  • для ІІІ групи – 6 204,21 грн.

Окрім того, з 1 січня 2022 року обчислення пенсії громадян з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи буде проводитися з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (формула наведена в пункті 9-1 Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210).

Особи, які отримують пенсії по інвалідності згідно зі ст. 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» будуть перераховані автоматично з 1 липня 2021 року без звернення пенсіонерів.

Виплата перерахованих пенсій буде проведена найближчим виплатним періодом.

Особам з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, які отримують пенсії за віком, пол. інвалідності, в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлення виплат у розмірах, передбачених Законом 1584 можливе дише на підставі особистої заяви про переведення на пенсію по інвалідності, обчислену за нормами Чорнобильського закону. Така заява можу бути надана особою як безпосередньо до органу Пенсійного фонду України, так і через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Опрацювання таких заяв буде проведено у термін не більше ніж 10 діб.

Слід зауважити, що норма Закону №1584, в частині проведення перерахунку з 1 липня 2021 року, стосується визначення мінімального розміру пенсії та мінімальної пенсійної виплати. Якщо розмір державної пенсії, визначений за довідкою про заробітну плату, є більший ніж той, що передбачений Законом, пенсія буде виплачуватись у більшому розмірі.