Рак грудей: 9 тривожних симптомів

19 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Його метою є підвищення обізнаності громадськості щодо важливості раннього виявлення захворювання для поліпшення прогнозу та виживання хворих.

Цифри і факти

• Щороку в світі реєструється близько понад 1,7 мільйона нових випадків, а також близько 450 тисяч випадків смерті від раку молочної залози.
  • В Україні кожного року діагностують 15-16 тисяч випадків на рік.
  • Показники захворюваності та смертності на рак молочної залози є найвищими серед жінок і мають  тенденцією до зростання.
  • Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози — серед українок віком понад 60 років.
  • Близько 25% випадків захворювання діагностуються в занедбаній стадії.
  • У Житомирській області рак грудей області займає перше місце в структурі онкологічної захворюваності – понад 20% за 9 місяців 2022 року. В області за 10 місяців 2022 року вперше виявлено 227 випадків захворювання на рак молочної залози, з яких 59 випадків – в занедбаній формі.
  • Рак виліковний за умови його виявлення на I-й стадії — у 95% жінок, на II-й стадії — у 80%, на IIІ-й стадії — у 50% жінок.

Ризик  захворювання: 10 факторів

1) рання   (до 45 років) або пізня (після 55 років і старші) менопаузи;

2) відсутність пологів або пологи після 30 років (ризик появи хвороби   зростає у  3 рази);

3) наявність раку молочної залози у близьких родичів (ризик появи хвороби   зростає у  2 рази );

4) фіброзно-кістозна мастопатія (ризик появи хвороби   зростає у  3-5 разів);

5) ожиріння;

6) низька фізична активність;

7) зловживання алкоголем;

8) безпліддя;

9) грудне вигодовування  менше одного року;

10) тривала гормонозамісна терапія після менопаузи, ендокринні захворювання.

Ознаки хвороби:  9 тривожних симптомів, які можуть насторожити

1. Зміна розміру, форми грудей та почервоніння шкіри.
  2. Поява утвору чи ущільнення в грудях або під пахвою болем або без нього.
  3. Втягнення соска або його деформація.
  4. Виділення з соска залитої кров’ю або прозорої рідини.
  5. Перевернутий сосок.
  6. Рани на сосках, котрі не загоюються.
  7. Лущення шкіри грудей або нові складки.
  8. Набряки, потовщення або усадка спостерігаються особливо на одній з грудей.
  9. Порушення менструального циклу.

У більшості випадків ранній рак молочної залози розвивається безсимптомно, пухлину може бути видно  лише на мамограмі. Щоб виявити симптоми раку молочної залози, жінкам потрібно стежити за змінами зовнішнього вигляду, чутливості, форми і структури молочної залози.

Рак  молочної залози тривалий час  може ніяк  не проявлятися. Водночас перші симптоми захворювання можуть з’явитися  вже на 3–4 стадії, коли вилікувати вже вкрай важко або ж практично неможливо. Тому  занедбаність раку молочної залози є досить поширеною проблемою.

Як попередити рак грудей?

Хоча не можна повністю запобігти появу захворювання, шанси на розвиток раку молочної залози можуть бути зменшені шляхом певних змін у здоровому способі життя.

Деякі з них:

– підтримуйте здорову вагу;

– обмежте споживання алкоголю;

– виберіть грудне вигодовування дитини;

– обмежте гормональну терапію в пост менопаузі;

– майте збалансовану дієту;

– проходьте регулярні скринінгові тести на рак молочної залози та клінічні обстеження у профільних спеціалістів.

Запорука міцного здоров’я — вчасно проходити всі регулярні обстеження та дбати про свій організм.

Пам’ятайте! Регулярний огляд  у лікаря-мамолога дозволяє вчасно виявити передракові захворювання молочної залози та пухлину на ранній стадії й отримати адекватне лікування.

Відділ комунікації, організаційної та
інформаційно-роз’яснювальної роботи
ДУ «Житомирський обласний центр контролю
та профілактики хвороб  МОЗ України».