Правила поводження на льоду. Будьте обережні!

Зважаючи на те, що морозна зима ще не набрала обертів, і льодовий покрив на водоймах на початку зими зазвичай не стійкий, рятувальники закликають утриматися від виходу на водойми і пам’ятати правила поводження на льоду, перебуваючи зимової пори чи то на рибалці, чи то активно відпочиваючи.

Найбільш небезпечна крига – перша та остання: вона ще (або вже) не міцна. Перша крига у грудні вже стала смертельною пасткою для 5 мешканців області.

Міцна крига, на відміну від слабшої (білої та жовтуватої), має, зазвичай, синюватий або зеленкуватий відтінок. Тонкий лід, як правило, видно здалеку: ці ділянки темніші. Зазвичай тонким лід буває біля берегів, заростей очерету та під снігом, у гирлах стічних вод і місць, де б’ють джерела. Тонкий він і там, де швидка течія або струмок впадає в річку.  Будьте обережні! У цих місцях можна провалитися!

Міцність льоду слід перевіряти палицею, і в жодному випадку не ногою!

Для того щоб не трапилося лиха, слід пам’ятати:

• виходити на лід можна лише тоді, коли його товщина досягне 7 см;
  • масова пішохідна переправа може бути організована лише за товщу льоду понад 15 см, відстань між людьми, які прямують переправою, повинна бути не менш ніж 5 м;
  • під час масового катання на ковзанах лід має бути не тоншим за 25 см.

Стан людини, яка опинилася в холодній воді.

У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби стискає залізний обруч, пришвидшується серцебиття. Щоб захиститися від небезпечного холоду, організм «вмикає» захист – починається сильне тремтіння. Внаслідок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура поверхні тіла знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється й організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідшим, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, настає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.

Правила безпеки!

Під час перебування на льоду рибалкам та іншим особам необхідно дотримуватись таких правил безпеки:

• з’ясуйте заздалегідь, чи немає підозрілих місць на кризі (лід може бути не міцним біля стоку води, тонким або крихким поблизу кущів, очерету, під кучугурами);
  • обминайте ділянки, які вкриті товстим шаром снігу (під снігом лід завжди тонший);
  • не пробивайте в одному місці багато лунок;
  • не збирайтеся великими групами на невеликій площі льоду;
  • не пробивайте лунки на переправах;
  • візьміть із собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду;
  • не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега;
  • завжди майте під рукою міцну мотузку, довжиною 12–15 метрів;
  • тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку;
  • якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся на берег. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні від льоду.

Якщо провалились під лід!

У випадку, якщо ви все ж таки провалилися під лід, то:

• не піддавайтеся паніці, утримуйтеся на плаву, уникаючи занурення з головою;
  • кличте на допомогу;
  • намагайтеся вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми, широко розкинувши руки і почергово витягуючи на поверхню ноги;
  • намагайтеся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
  • вибравшись на лід, перекотіться і відповзайте в той бік – звідки прийшли, – де міць льоду вже відома.

Далі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилося, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуйте будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.

Допомога іншому!

Звичайно, намагатися врятувати людині життя почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, необхідно:

• покликати (якщо це можливо) на допомогу;
  • знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
  • оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.

Якщо впевнені, що зможете (чи готові) врятувати людину, то:

• гукніть, що йдете на допомогу;
  • наближайтесь до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
  • підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру;
  • не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, вірьовку, санчата чи щось подібне і витягніть його на лід;
  • витягши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайтесь назад;
  • по можливості потерпілого швидко переодягніть у сухий одяг, організуйте обігрів спини і грудей, зробіть масаж кінцівок;
  • потерпілого необхідно терміново доставити в тепле приміщення, по можливості надати першу допомогу, необхідну при переохолодженні, і викликати швидку допомогу;
  • в жодному разі не давайте потерпілому спиртне «для зігріву». Спиртне в цьому випадку провокує різке некероване зниження внутрішньої температури тіла.

Будьте обережні! Утримуйтеся від виходу на недостатньо замерзлі водойми.

ГУ ДСНС України

у Житомирській області