Відповідно до рішення Ради оборони Житомирської області від 26.11.2024 року з початку 2025 року на території Олевської територіальної громади проводяться заходи по регулюванню чисельності хижих диких тварин та паралельного визначення ефективності кампаній з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, які було проведено у 2024 році.
Згідно лабораторно підтверджених випадків сказу лисиць було проведено засідання ДНПК при Олевській міській раді та оголошено неблагополучні пункти з накладанням карантинних обмежень на даних територіях , а саме :
1.Територія Кишинського лісництва квартал №68 ГО КМР «Полісся» Олевської міської територіальної громади Коростенського району , Житомирської області
2.Територія Олевського лісництва квартал №56 філія «Олевське ЛГ» ДП «Ліси України» Олевської територіальної громади Коростенського району , Житомирської області
В неблагополучних пунктах діють карантинні обмеження по сказу, зокрема заборонено проведення виставок, виводок собак, котів, вивезення за межі неблагополучного пункту собак, котів, диких тварин, проведення промислового і ліцензійного відстрілу диких тварин, їх відлов і вивіз.
Сказ — це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання усіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.
Джерелом та резервуаром збудника сказу є усі теплокровні тварини, з яких найбільш небезпечні для інфікування людини м’ясоїдні (дикі та домашні).
Ознаки сказу у тварин.
Найбільш характерні – слиновиділення, водобоязнь, агресивність, параліч, але іноді вони можуть бути відсутні. У собак і кішок сказ протікає в двох формах: буйній і тихій.
Хвора буйною формою тварина стає агресивною, ховається по кутах, часто змінює місце проживання, тікає з дому, гризе неїстівні предмети.
Голос – пропадає. Собака стає дратівливою відмовляється від їжі і води, не відгукується на поклик, не слухається господаря. У неї відвисає хвіст і нижня щелепа, рясно виділяється слина, з’являється хиткість ходи. Тварина здатна мовчки, без гавкоту, накинутися на зустрічних і вкусити їх.
При тихій формі сказу основні ознаки хвороби можуть бути виражені слабо.
Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин, людей.
Причини сказу і шляхи передавання інфекції.
Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
УВАГА!
– уникайте контактів з бродячими тваринами (коти, собаки, лисиці і т д.);
– при зміні поведінки домашніх тварин зверніться до ветеринарного лікаря;
– уникайте на вулиці контактів домашніх тварин з бродячими тваринами;
– здійснюйте профілактичну імунізацію домашніх тварин від сказу;
– при укусах чи ослиненні шкірних покривів та слизових оболонок відомою та невідомою твариною негайно зверніться за медичною допомогою, не займайтеся самолікуванням.
Коростенське районне управління
Головного управління
ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ
в Житомирській області