Що потрібно знати про попередження та недопущення отруєння бджіл

Останні десятки років найактуальнішим питанням у світі з бджільництва стала масова загибель бджіл у світі, яку назвали – синдромом руйнування колоній. Вчені світу називають різні причини цього явища. Суть в тому що бджоли мають суспільний тип існування, вони живуть колоніями, або, як прийнято говорити в Україні – сім’ями, де є одна самка, яка відповідає за репродукцію (бджолина матка або королева), декілька десятків сотень трутнів (самців, які спаровуються з молодими матками) та десятки тисяч робочих бджіл, які залежно від віку та функціонального розподілу виконують різні роботи у вулику. Однією із особливостей такого тривалого існування бджіл (наука називає 15 млн. років, так як бджолу знайшли застиглою всередині бурштину) є саме існування сім’ї бджіл як цілісного організму. Саме тому, розпад цього організму призводить до неминучої загибелі бджіл, адже поодинці комахи існувати  не можуть.

Наближається сезон проведення весняно-польових робіт, і при неправильній обробці полів, засобами захисту рослин, велика кількість бджіл гине.

Що повинен знати фермер, застосовуючи засоби захисту рослин?

•  за три доби до початку обробки, через засоби масової інформації, попередити про це власників пасіки, які знаходяться на відстані до 10 км від оброблювальних площ;
  • повідомляти дату обробки, територію і культури, що будуть оброблятися, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, і вказівку щодо часу ізоляції бджіл;
  • обробки проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години;
  • обробки проводити в фазу бутонізації до цвітіння медоносних культур;
  • при авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік;
  •  застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в «Перелік препаратів, дозволених до використання в Україні» та Доповнення до нього;
  • додержуватися регламентів зберігання, транспортування та застосування пестицидів;
  • всі проведені хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування.

Що повинен знати пасічник?

При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території громади, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, власник пасіки зобов’язаний ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. А у випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб.

У свій час Альберт Ейнштейн сказав фразу: «через 4 роки після загибелі останньої бджоли – загине людство» , і це дійсно так. Адже бджільництво займає проміжне положення між рослинництвом і тваринництвом. Насамперед це пов’язано з тим, що основна роль бджіл на планеті – це запилення рослин. 90% рослин нашої планети своєму розмноженню, продукуванню, а значить й існуванню зобов’язані бджолам, за що щедро їх віддячують пилком і нектаром, з якого бджоли виробляють мед.

Коростенське районне управління
Головного управління