14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

Всесвітній день боротьби з діабетом відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін.

Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України підготував добірку матеріалів про діабет.

Цифри і факти

Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові) або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на початку 2020-х років понад 420 мільйонів людей у всьому світі страждають на діабет,  а півтора мільйона щорічно помирають від цього захворювання.

Кількість випадків і поширеність діабету зростають протягом останніх кількох десятиліть.

Понад 6% усіх смертей у світі пов’язано з діабетом.

Типи діабету 

Діабет 1 типу, інсулінозалежний.  Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію. Є хронічним станом.

Діабет 2 типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.

Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.

Причини діабету

Запобігти захворюванню майже неможливо, оскільки причини виникнення діабету 1 типу вивчені недостатньо. Але достеменно відомо, що більшість випадків діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.

Типові симптоми діабету:

  • надмірне сечовиділення;
  • спрага;
  • постійне відчуття голоду;
  • втрата ваги;
  • постійне відчуття втоми;
  • погіршення зору.

Ускладнення  діабету 

Діабет із часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів.

Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших.

Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, у 2 рази більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет.

Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їхнього інфікування, а пізніше – ампутації.

Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% всіх випадків сліпоти.

Діабет є основною причиною ниркової недостатності.

 

Залишити коментар

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Перейти до вмісту